All Forthcoming Events

For screen readers, a complete listing of all forthcoming events

Come and Sing © Benjamin Ealovega

Come and Sing: English Song

Friday 6 September 2019 10:00AM

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition © Benjamin Ealovega

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition

Saturday 7 September 2019 11:00AM

Preliminary Stage: Day 1

Iain Burnside © Tall Wall Media

Schläft ein Lied in alle Dingen

Saturday 7 September 2019 5:00PM

(A song sleeps in everything)

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition © Benjamin Ealovega

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition

Sunday 8 September 2019 11:00AM

Preliminary Stage: Day 2

Graham Johnson © Clive Barda

Graham Johnson Talk: Britten’s Songs

Sunday 8 September 2019 5:00PM

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition © Benjamin Ealovega

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition

Monday 9 September 2019 3:00PM

Semi-Final Round

John Mark Ainsley

John Mark Ainsley Masterclass

Tuesday 10 September 2019 10:00AM

--No Artist--  © James Berry

Maximising Performance & Wellbeing

Tuesday 10 September 2019 6:30PM

Mental & Physical Strategies for singers & musicians

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition © Benjamin Ealovega

2019 Wigmore Hall/Independent Opera International Song Competition

Wednesday 11 September 2019 6:00PM

Final and Prize-Giving

Louise Alder   © Gerard Collett

Louise Alder soprano; Christine Rice mezzo-soprano; Allan Clayton tenor; James Newby baritone; James Baillieu piano

Friday 13 September 2019 7:30PM

Britten Gala

Steven Isserlis   © Kevin Davis

Steven Isserlis cello; Robert Levin fortepiano

Saturday 14 September 2019 11:30AM

Beethoven

Tim Horton   © Benjamin Ealovega

Tim Horton piano; O/Modernt Soloists; Hugo Ticciati violin

Saturday 14 September 2019 2:00PM

Giant Marching Along Behind

Hugo Ticciati   © Marco Borggreve

O/Modernt Soloists; Hugo Ticciati violin

Saturday 14 September 2019 4:30PM

The Convalescent Soul: Heiliger Dankgesang

Benjamin Appl   © Lars Borges/Sony Classical

Benjamin Appl baritone; Kristian Bezuidenhout piano; Škampa Quartet; Carolin Widmann violin

Saturday 14 September 2019 7:00PM

Immortal Beloved

Alina Ibragimova   © Giorgia Bertazzi

Alina Ibragimova violin; Cédric Tiberghien piano

Saturday 14 September 2019 10:00PM

Beethoven and Janáček

Škampa Quartet © Vojtech Havlík

Škampa Quartet; Jakub Fišer viola

Sunday 15 September 2019 11:30AM

Beethoven

Soraya Mafi   © Raphaëlle Photography

Soraya Mafi soprano; O/Modernt Chamber Orchestra; Hugo Ticciati violin

Sunday 15 September 2019 2:00PM

Mozart's Spirit from Haydn's Hands

Cédric Tiberghien   © Jean-Baptiste Millot

Cédric Tiberghien piano; O/Modernt Soloists; Hugo Ticciati violin

Sunday 15 September 2019 4:30PM

Fallen Heroes

Michael Collins   © Benjamin Ealovega

Michael Collins clarinet; Nicholas Daniel oboe and friends

Sunday 15 September 2019 7:00PM

Beethoven

Elisabeth Leonskaja   © Marco Borggreve

Elisabeth Leonskaja piano

Sunday 15 September 2019 10:00PM

Beethoven

Benjamin Appl   © Lars Borges

Benjamin Appl baritone; Kristian Bezuidenhout fortepiano

Monday 16 September 2019 1:00PM

Schumann, Mendelssohn, Zelter and Loewe

Iestyn Davies   © Benjamin Ealovega

Iestyn Davies countertenor; The English Concert; Trevor Pinnock director, harpsichord

Monday 16 September 2019 7:30PM

Iestyn Davies 40th Birthday Concert

Kevin Whately

My Music with Orchestra of St John’s

Tuesday 17 September 2019 1:00PM

Smetana, Howells and Traditional

Stephen Waarts   © Benjamin Ealovega

Stephen Waarts violin; Gabriele Carcano piano

Tuesday 17 September 2019 7:30PM

Fauré, Szymanowski and Bartók

--No Artist--  © Benjamin Ealovega

For Crying Out Loud!

Wednesday 18 September 2019 11:00AM

Informal concerts for parents or carers and their babies up to 1 year old

For Crying Out Loud! © Benjamin Ealovega

For Crying Out Loud!

Wednesday 18 September 2019 12:30PM

Informal concerts for parents or carers and their babies up to 1 year old

St. Lawrence String Quartet © Marco Borggreve

St. Lawrence String Quartet

Wednesday 18 September 2019 7:00PM

Haydn

Gabriel Fauré © Derived from Pierre Petit 1905 – Gallica 2010

French Song Exchange at the Salle Cortot

Wednesday 18 September 2019 7:30PM

Ian Page   © Sheila Rock

Pre-Concert Talk

Thursday 19 September 2019 6:00PM

Regula Mühlemann   © Guido Werner

The Mozartists; Ian Page director; Regula Mühlemann soprano

Thursday 19 September 2019 7:30PM

Haydn and Mozart

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Autumn

Friday 20 September 2019 10:15AM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Autumn

Friday 20 September 2019 11:45AM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

Mark Padmore   © Marco Borggreve

Mark Padmore tenor; Kristian Bezuidenhout fortepiano

Friday 20 September 2019 7:30PM

Schubert

Open House © James Berry

Open House

Saturday 21 September 2019 10:00AM

For all ages

Marc-André Hamelin   © Sim Canetty-Clarke

Marc-André Hamelin piano

Saturday 21 September 2019 7:30PM

Skryabin, Prokofiev, Feinberg and Debussy

Kuss Quartet © Ru¨diger Schestag

Kuss Quartet

Sunday 22 September 2019 11:30AM

Mozart and Brahms

Vijay Iyer   © Barbara Rigon

Vijay Iyer piano; Craig Taborn piano

Sunday 22 September 2019 7:00PM

The Transitory Poems

Vijay Iyer   © Vaughn Browne

Vijay Iyer piano, Fender Rhodes, electronics; Mike Ladd lyrics, electronics

Sunday 22 September 2019 10:00PM

The Evolution Tapes

Marlis Petersen   © Yiorgos Mavropoulos

Marlis Petersen soprano; Camillo Radicke piano

Monday 23 September 2019 1:00PM

The Otherworld

Michael Collins   © Benjamin Ealovega

Artists in Conversation: Michael Collins

Monday 23 September 2019 6:00PM

Michael Collins   © Benjamin Ealovega

Michael Collins clarinet; Leonard Elschenbroich cello; Michael McHale piano

Monday 23 September 2019 7:30PM

Beethoven, Frühling and Brahms

Carolyn Sampson   © Marco Borggreve

Carolyn Sampson soprano; Kristian Bezuidenhout fortepiano

Tuesday 24 September 2019 7:30PM

Herbing, Mozart, Wolff and more

Gabriel Fauré © Derived from Pierre Petit 1905 – Gallica 2010

French Song Exchange Showcase

Wednesday 25 September 2019 1:00PM

Ailish Tynan   © Benjamin Ealovega

Ailish Tynan soprano; Raphael Wallfisch cello; John York piano

Wednesday 25 September 2019 7:30PM

Clarke, Herbert, Boulanger and Bloch

Gabriel Fauré © Derived from Pierre Petit 1905 – Gallica 2010

French Song Exchange Showcase

Thursday 26 September 2019 1:00PM

Roberta Mameli   © Richard Dumas

Roberta Mameli soprano (as Aci); Sonia Prina contralto (as Galatea); Luigi De Donato bass (as Polifemo); laBarocca; Ruben Jais conductor

Thursday 26 September 2019 7:30PM

Handel

Sasha Cooke   © Vero Kherian

Sasha Cooke mezzo-soprano; Malcolm Martineau piano

Friday 27 September 2019 7:30PM

Schumann and Brahms

--No Artist--  © Benjamin Ealovega

Exploring Beethoven’s Piano Sonatas with Jonathan Biss

Saturday 28 September 2019 3:00PM

Brecon Baroque © Theresa Pewal

Rachel Podger violin; Brecon Baroque

Saturday 28 September 2019 7:30PM

Bach Concertos

Trio Shaham Erez Wallfisch © Michael Pavia

Trio Shaham Erez Wallfisch

Sunday 29 September 2019 11:30AM

Beethoven

Jonathan Biss   © Benjamin Ealovega

Jonathan Biss piano

Sunday 29 September 2019 7:30PM

Beethoven

--No Artist--  © Benjamin Ealovega

Post Concert Talk with Jonathan Biss

Sunday 29 September 2019 9:30PM

Boris Giltburg   © Sasha Gusov

Boris Giltburg piano

Monday 30 September 2019 1:00PM

Rachmaninov

Ian Bostridge   © Sim Canetty-Clarke

Ian Bostridge tenor; Steven Isserlis cello; Olli Mustonen piano

Monday 30 September 2019 7:30PM

Schubert, Schumann, Kurtág and more

Jamal Aliyev   © Kaupo Kikkas

Jamal Aliyev cello; Can Çakmur piano

Tuesday 1 October 2019 1:00PM

YCAT Lunchtimes Series 2019/20

Irène Duval   © B Cruveiller

Sacha Rattle clarinet; Irène Duval violin; William Hagen violin; Clare Finnimore viola; William Coleman viola; Zlatomir Fung cello; Shai Wosner piano

Tuesday 1 October 2019 7:30PM

IMS Prussia Cove

Laurence Osborn

Pre-Concert Talk

Wednesday 2 October 2019 12:15PM

Britten Sinfonia © Harry Rankin

Britten Sinfonia; Mahan Esfahani harpsichord

Wednesday 2 October 2019 1:00PM

CPE Bach, Falla, Osborn and Strauss

Mahan Esfahani   © Bernhard Musil

Mahan Esfahani harpsichord

Wednesday 2 October 2019 7:30PM

Bach

Nia Coleman

Nia Coleman soprano; Filipe Manu tenor; Joel Williams tenor; Kyu Choi baritone; Simon Lepper piano

Thursday 3 October 2019 7:30PM

Independent Opera Scholars’ Recital 2019

Christian Gerhaher   © Gregor Hohenberg

Christian Gerhaher baritone; Gerold Huber piano

Friday 4 October 2019 7:30PM

Purcell, Weldon, Brahms, Musorgsky and Dvořák

Arnold Schoenberg © Florence Homolka/Schoenberg Archives at USC

Inside the Score: Schoenberg’s Pierrot Lunaire

Saturday 5 October 2019 1:00PM

Christiane Karg   © Gisela Schenker

Christiane Karg soprano; Sabine Meyer clarinet; Malcolm Martineau piano

Saturday 5 October 2019 7:30PM

Schubert, Lachner, Schumann and more

Dudok Quartet Amsterdam © Marco Borggreve

Dudok Quartet Amsterdam

Sunday 6 October 2019 11:30AM

Haydn and Mendelssohn

Silver Sunday © James Berry

Silver Sunday

Sunday 6 October 2019 12:00PM

at the Wallace Collection

Elisabeth Leonskaja   © Marco Borggreve

Elisabeth Leonskaja piano; Liza Ferschtman violin; István Várdai cello

Sunday 6 October 2019 7:30PM

Schubert

Jess Gillam   © Kaupo Kikkas

Jess Gillam saxophone; Zeynep Özsuca piano

Monday 7 October 2019 1:00PM

Iturralde, Marcello, Clyne and more

Elizabeth Watts   © Marco Borggreve

Elizabeth Watts soprano; Julius Drake piano

Monday 7 October 2019 7:30PM

Strauss, Berg, Chaminade and Rachmaninov

Arcangelo © Adam Swann

Arcangelo; Jonathan Cohen director, harpsichord; Sandrine Piau soprano; Stuart Jackson tenor; Konstantin Krimmel baritone

Tuesday 8 October 2019 7:30PM

Handel

Borodin Quartet © Simon van Boxtel

Borodin Quartet

Wednesday 9 October 2019 7:30PM

Tchaikovsky and Arensky

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Under the Sea

Thursday 10 October 2019 10:15AM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Under the Sea

Thursday 10 October 2019 11:45AM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

James Ehnes   © Benjamin Ealovega

James Ehnes violin; Andrew Armstrong piano

Thursday 10 October 2019 7:30PM

Beethoven

Borodin Quartet © Simon van Boxtel

Borodin Quartet

Friday 11 October 2019 7:30PM

Schubert and Shostakovich

Giddy Goat

Family Concert: Giddy Goat

Saturday 12 October 2019 3:00PM

Recommended for families with children ages 3–7

Katy Hamilton   © Apple and Biscuit

Pre-Concert Talk

Saturday 12 October 2019 6:00PM

Nash Ensemble © K Leighton

Nash Ensemble; Stéphanie d'Oustrac mezzo-soprano; Simon Crawford-Phillips piano

Saturday 12 October 2019 7:30PM

Weber, Schubert and Spohr

Endymion

Endymion

Sunday 13 October 2019 11:30AM

Mozart and Dohnányi

Soraya Mafi   © Raphaëlle Photography

Soraya Mafi soprano; Simon Lepper piano

Sunday 13 October 2019 3:00PM

From Dawn Til Dusk

Vilde Frang   © Marco Borggreve

Vilde Frang violin; Michail Lifits piano

Sunday 13 October 2019 7:30PM

Brahms, Schubert and Bartók

Borodin Quartet © Simon van Boxtel

Borodin Quartet; Barry Douglas piano

Monday 14 October 2019 1:00PM

Tchaikovsky and Shostakovich

Elias String Quartet © Kaupo Kikkas

Elias String Quartet

Monday 14 October 2019 7:30PM

Haydn, Hindson and Schubert

Singing with Friends © James Berry

Singing with Friends: Come and Sing

Tuesday 15 October 2019 10:30AM

For families living with dementia

AKMI duo

AKMI duo

Tuesday 15 October 2019 7:30PM

Swiss Ambassador’s Award Concert 2019

Maxim Kinasov   © Emil Matveev/4-33. ru

Maxim Kinasov piano

Wednesday 16 October 2019 7:30PM

Beethoven, Franck, Rachmaninov and more

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Into Space

Thursday 17 October 2019 10:15AM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Into Space

Thursday 17 October 2019 11:45AM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

Miklós Perényi   © Kata Schiller

Miklós Perényi cello; Dénes Várjon piano

Thursday 17 October 2019 7:30PM

Beethoven

Giddy Goat

Schools Concert: Giddy Goat

Friday 18 October 2019 11:00AM

EYFS and Key Stage 1

Marielou Jacquard and Kunal Lahiry © Musée d'Orsay/Sophie Crépy

Marielou Jacquard mezzo-soprano; Kunal Lahiry piano; Alex Rosen bass; Michał Biel piano

Friday 18 October 2019 3:00PM

Schubert, Ravel, Fauré and Poulenc

Alexander Gavrylyuk   © Marco Borggreve

Alexander Gavrylyuk piano

Friday 18 October 2019 7:30PM

Mozart, Brahms, Liszt, Saint-Saëns and Musorgsky

Académie Orsay-Royaumont © Musée d'Orsay/Sophie Crépy

Masterclass with Stéphane Degout & Simon Lepper

Saturday 19 October 2019 1:00PM

Miklós Perényi   © Szilvia Csibi

Miklós Perényi cello; Dénes Várjon piano

Saturday 19 October 2019 7:30PM

Beethoven

Castalian String Quartet © Kaupo Kikkas

Castalian String Quartet; Isabel Charisius viola; Ursula Smith cello

Sunday 20 October 2019 11:30AM

Brahms

Marie-Laure Garnier and Célia Oneto Bensaid © Musée d'Orsay/Sophie Crépy

Marie-Laure Garnier soprano; Célia Oneto Bensaid piano; Jean-Christophe Lanièce baritone; Romain Louveau piano

Sunday 20 October 2019 3:00PM

Debussy, Massenet, Schumann and more

Rainer Crosett

Rainer Crosett cello; Daniel King Smith piano

Sunday 20 October 2019 7:30PM

Pierre Fournier Award Winner's Recital

Lawrence Power   © Jack Liebeck

Lawrence Power viola, violin; Simon Crawford-Phillips piano

Monday 21 October 2019 1:00PM

Benjamin, Adès, Couperin, Ravel and Stravinsky

Roberto Ruisi

Roberto Ruisi violin; Toby White cello; Sten Heinoja piano; Marina Staneva piano

Monday 21 October 2019 7:30PM

TILLETT DEBUT

Imogen Cooper   © Sim Canetty-Clarke

Imogen Cooper piano

Tuesday 22 October 2019 7:00PM

Imogen Cooper 70th Birthday Concert

Catriona Morison   © John Cooper

Catriona Morison mezzo-soprano; Simon Lepper piano

Wednesday 23 October 2019 7:30PM

Grieg, Schumann, Viardot and Brahms

Laura Jurd Trio © Dave Stapleton

Relaxed Concert: Laura Jurd Trio

Thursday 24 October 2019 11:00AM

Quatuor Danel © Marco Borggreve

Quatuor Danel

Thursday 24 October 2019 7:30PM

Weinberg and Shostakovich

Angela Hewitt   © Bernd Eberle

Angela Hewitt piano

Friday 25 October 2019 7:30PM

Bach

Linus Roth   © Dan Carabas

Linus Roth violin; José Gallardo piano

Saturday 26 October 2019 11:30AM

Weinberg and Shostakovich

Linus Roth   © Dan Carabas

Linus Roth violin; Ilona Domnich soprano; José Gallardo piano

Saturday 26 October 2019 3:00PM

Weinberg

Daniel Elphick

Pre-Concert Talk and Book Launch

Saturday 26 October 2019 5:30PM

Linus Roth   © Dan Carabas

Linus Roth violin; Ilona Domnich soprano; Janusz Wawrowski violin; Danjulo Ishizaka cello; José Gallardo piano

Saturday 26 October 2019 7:30PM

Weinberg and Shostakovich

Esmé Quartet © Sihoo Kim

Esmé Quartet

Sunday 27 October 2019 11:30AM

Wigmore Hall International String Quartet Competition Winner’s Concert

Jiyeong Mun   © Jin-ho Park

Jiyeong Mun piano

Sunday 27 October 2019 7:30PM

The Keyboard Charitable Trust Prizewinners’ Concert Series

Jean-Guihen Queyras   © Francois Sechet

Jean-Guihen Queyras cello; Alexandre Tharaud piano

Monday 28 October 2019 1:00PM

JS Bach, Marais, Poulenc and Debussy

Alisa Weilerstein   © Marco Borggreve

Alisa Weilerstein cello; Inon Barnatan piano

Monday 28 October 2019 7:30PM

Brahms and Shostakovich

Nicholas Parsons © Radio Times

My Music with Orchestra of St John’s

Tuesday 29 October 2019 1:00PM

Beethoven, Porter, Vivaldi, Tchaikovsky and Withers

The Endellion String Quartet © Eric Richmond

The Endellion String Quartet

Tuesday 29 October 2019 7:30PM

Haydn, Smetana and Beethoven

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: In the Forest

Wednesday 30 October 2019 12:30PM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: In the Forest

Wednesday 30 October 2019 2:00PM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

Christoph Prégardien   © Marco Borggreve

Christoph Prégardien tenor; Julius Drake piano

Wednesday 30 October 2019 7:30PM

Beethoven and Schubert

Bechstein Sessions © Benjamin Ealovega

Bechstein Sessions: Sounding Cities

Thursday 31 October 2019 6:15PM

Colin Currie   © Marco Borggreve

Colin Currie percussion; Huw Watkins piano

Thursday 31 October 2019 7:30PM

Maric, Britten, Duddell and more

Anna Stéphany   © Marco Borggreve

Anna Stéphany mezzo-soprano; Le Concert d'Astrée; Emmanuelle Haïm director, harpsichord, organ

Friday 1 November 2019 7:30PM

Violoncello Obbligato

Tamsin Waley-Cohen   © Patrick Allen

Tamsin Waley-Cohen violin

Saturday 2 November 2019 11:00AM

Waley-Cohen, Benjamin, Knussen, Bach and Kurtág

Freya Waley-Cohen   © Patrick Allen

Freya Waley-Cohen Talk

Saturday 2 November 2019 1:15PM

Albion Quartet

Albion Quartet

Saturday 2 November 2019 2:30PM

Waley-Cohen and Beethoven

Pavel Haas Quartet © Marco Borggreve

Pavel Haas Quartet

Saturday 2 November 2019 7:30PM

Čekovská, Schulhoff, Smetana and Tchaikovsky

Lucas Jussen and Arthur Jussen © Marco Borggreve

Lucas Jussen piano; Arthur Jussen piano

Sunday 3 November 2019 11:30AM

Mendelssohn, Schubert, Ravel and Say

Francesco Piemontesi   © Marco Borggreve

Francesco Piemontesi piano

Sunday 3 November 2019 7:30PM

Schubert

The Cardinall's Musick © Benjamin Ealovega

The Cardinall's Musick

Monday 4 November 2019 1:00PM

Gibbons, Greaves, Tomkins and more

Janine Jansen   © Hoffmann Decca

Janine Jansen & friends

Monday 4 November 2019 7:30PM

Mozart and Mendelssohn

Timothy Ridout   © Kaupo Kikkas

Timothy Ridout viola; Jonathan Ware piano

Tuesday 5 November 2019 1:00PM

YCAT Lunchtime Series 2019/20

Takács Quartet © Amanda Tipton photography

Takács Quartet

Tuesday 5 November 2019 7:30PM

Haydn, Bartók and Mendelssohn

Jaques Samuel Pianos Intercollegiate Piano Competition

Jaques Samuel Pianos Intercollegiate Piano Competition – Final

Wednesday 6 November 2019 10:00AM

Roderick Williams   © Benjamin Ealovega

Roderick Williams baritone; Iain Burnside piano

Wednesday 6 November 2019 7:30PM

A Voyage Around Hardy

Takács Quartet © Amanda Tipton photography

Takács Quartet

Thursday 7 November 2019 7:30PM

Haydn, Bartók and Mendelssohn

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Autumn

Friday 8 November 2019 10:15AM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Autumn

Friday 8 November 2019 11:45AM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

A Garden in Italy, oil on canvas © Julian Vilarrubi

Samling Showcase 2019

Friday 8 November 2019 7:30PM

Come into the Garden: Samling Showcase

Family Day © Benjamin Ealovega

Family Day: Journey to the Moon

Saturday 9 November 2019 10:30AM

Recommended for families with children aged 7 – 12

Cédric Tiberghien   © Jean-Baptiste Millot

Cédric Tiberghien piano

Saturday 9 November 2019 7:30PM

Beethoven, Brahms and Schoenberg

Isang Enders   © Workroom K

Isang Enders cello; Sunwook Kim piano

Sunday 10 November 2019 11:30AM

Bach, Boulanger and Rachmaninov

Alessandro Fisher   © Gerard Collett

Alessandro Fisher tenor; Ashok Gupta piano

Sunday 10 November 2019 3:00PM

Schumann, Rachmaninov and Poulenc

Leslie Howard

Leslie Howard piano

Sunday 10 November 2019 7:30PM

Mozart, Beethoven and Liszt

Joanna MacGregor

Joanna MacGregor piano

Monday 11 November 2019 1:00PM

Birds, Grounds, Chaconnes

Lara Melda   © Mark Woods-Nunn

Lara Melda piano

Monday 11 November 2019 7:30PM

Chopin, Rachmaninov, Prokofiev and Lyadov

Christian Tetzlaff   © Giorgia Bertazzi

Christian Tetzlaff violin; Lars Vogt piano

Tuesday 12 November 2019 7:30PM

Beethoven, Lutosławski, Kurtág and Franck

Wihan Quartet © Lukas Novotny

Wihan Quartet

Wednesday 13 November 2019 7:30PM

Klein, Suk and Janáček

Sir John Tomlinson © Robert Workman

The Maureen Lehane Vocal Awards

Thursday 14 November 2019 1:00PM

Robin Tritschler   © Benjamin Ealovega

Robin Tritschler tenor; Jonathan Ware piano

Thursday 14 November 2019 7:30PM

Fabled Songs

Academy of St Martin in the Fields © Alan Kerr

Academy of St Martin in the Fields; Joshua Bell violin

Friday 15 November 2019 7:30PM

Borodin, Mozart and Dvořák

Nash Ensemble Wind Quartet © Keith Saunders

Nash Ensemble; Richard Hosford clarinet; Marie Lloyd basset horn; Simon Crawford-Phillips piano

Saturday 16 November 2019 5:30PM

Beethoven and Mendelssohn

Schubertiade © Julius Schmid

Nash Ensemble; Richard Hosford clarinet

Saturday 16 November 2019 7:30PM

Haydn, Weber and Schubert

Maciej Kulakowski © Wojciech Grze?dzin´ski

Young Soloists of the Kronberg Academy

Sunday 17 November 2019 11:30AM

Bach, Winkelman and Schnittke

Elena Bashkirova   © Nikolaj Lund

Young Soloists of the Kronberg Academy; Elena Bashkirova piano

Sunday 17 November 2019 7:30PM

Beethoven, Dohnányi and Schnittke

James Newby   © Ben McKee

James Newby baritone; Simon Lepper piano

Monday 18 November 2019 1:00PM

Schumann, Warlock, Ireland and more

Danny Driver   © Kaupo Kikkas

Danny Driver piano

Monday 18 November 2019 7:30PM

McKay, Ravel, Jolas and Beethoven

Lars Danielsson Group © Thomas Schloemann

Lars Danielsson Group – Liberetto III

Tuesday 19 November 2019 7:30PM

EFG London Jazz Festival 2019

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: In the Forest

Wednesday 20 November 2019 10:15AM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: In the Forest

Wednesday 20 November 2019 11:45AM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

Vienna Piano Trio © Nancy Horowitz

Vienna Piano Trio

Wednesday 20 November 2019 7:30PM

Brahms

For Crying Out Loud! © Benjamin Ealovega

For Crying Out Loud!

Thursday 21 November 2019 11:00AM

Informal concerts for parents or carers and their babies up to 1 year old

For Crying Out Loud! © Benjamin Ealovega

For Crying Out Loud!

Thursday 21 November 2019 12:30PM

Informal concerts for parents or carers and their babies up to 1 year old

Saki Kato   © Zuzana Breznanikova

Saki Kato guitar

Thursday 21 November 2019 7:30PM

Bach, Cowie, Castelnuovo-Tedesco and José

Thomas Quasthoff   © Gregor Hohenberg/Sony Music

Thomas Quasthoff Masterclass

Friday 22 November 2019 1:00PM

Doric String Quartet © George Garnier

Doric String Quartet

Friday 22 November 2019 7:30PM

Britten

Dame Anne Evans

The Wagner Society Singing Competition

Saturday 23 November 2019 11:00AM

Andrè Schuen   © Guido Werner

Andrè Schuen baritone; Daniel Heide piano

Saturday 23 November 2019 7:30PM

Mahler and Schubert

Rachel Podger   © Theresa Pewal

Rachel Podger violin

Sunday 24 November 2019 11:30AM

Bach

Thomas Quasthoff   © Gregor Hohenberg/Sony Music

Thomas Quasthoff Interview

Sunday 24 November 2019 3:00PM

Brenda Rae   © Kristin Hoebermann

Brenda Rae soprano; Malcolm Martineau piano

Sunday 24 November 2019 7:30PM

Copland, Argento, Larsen and Liebermann

The Marian Consort

The Marian Consort vocal ensemble

Monday 25 November 2019 1:00PM

Music for the Queen of Heaven

The Purcell School

Purcell School Soloists

Monday 25 November 2019 7:30PM

Andrès, Chausson, Ravel, Mozart and Liszt

Sir Roy Strong

My Music with Orchestra of St John’s

Tuesday 26 November 2019 1:00PM

Elgar, Novello, Byrd, Walton and Puccini

Nelson Goerner   © Marco Borggreve

Nelson Goerner piano

Tuesday 26 November 2019 7:30PM

Fauré, Brahms and Liszt

Dmytro Choni   © Jamila Di

Dmytro Choni piano

Wednesday 27 November 2019 7:30PM

Brahms, Schumann, Liszt and Rachmaninov

The English Concert © Oliver Rosser © Feast Creative

The English Concert; Harry Bicket director, harpsichord; Nadja Zwiener violin

Thursday 28 November 2019 7:30PM

Fontana, Marini, Castello and more

Music for the Moment © James Berry

Music for the Moment

Friday 29 November 2019 3:00PM

A concert for people living with dementia and their friends, family and carers

Fauré Quartet © Tim Klöcker

Fauré Quartet

Friday 29 November 2019 7:30PM

Rachmaninov, Schumann and Brahms

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Under the Sea

Saturday 30 November 2019 10:15AM

Music-making workshop for children aged 1 – 2 and their parents or carers

Chamber Tots © Benjamin Ealovega

Chamber Tots: Under the Sea

Saturday 30 November 2019 11:45AM

Music-making workshop for children aged 3 – 5 and their parents or carers

--No Artist--  © Belinda Lawley

Family Concert: Beethoven and the Science of Sound

Saturday 30 November 2019 3:00PM

Recommended for families with children aged 7-11

Jamie Barton   © Rebecca Fay

Jamie Barton mezzo-soprano; Kathleen Kelly piano

Saturday 30 November 2019 7:30PM

Warren, Boulanger, Beach and more

Beatrice Rana   © Nicolas Bets

Beatrice Rana piano

Sunday 1 December 2019 11:30AM

Ravel and Chopin

Tenebrae © Chris O’Donovan

Tenebrae; Nigel Short conductor; Olivia Jageurs harp

Sunday 1 December 2019 7:30PM

Forbes L’Estrange, Britten, Chilcott and more

Colin Currie   © Marco Borggreve

Colin Currie percussion; Sam Walton percussion; Pavel Kolesnikov piano; Samson Tsoy piano

Monday 2 December 2019 1:00PM

Ravel and Bartók

Bertrand Chamayou   © Marco Borggreve

Bertrand Chamayou piano

Monday 2 December 2019 7:30PM

Saint-Saëns, Fauré, Chabrier and more

Stephen Hough   © Jiyang Chen

Stephen Hough piano; Steven Isserlis cello

Tuesday 3 December 2019 7:30PM

Suk, Brahms and Hough

Schools Concert © Benjamin Ealovega

Schools Concert: Beethoven and the Science of Sound

Wednesday 4 December 2019 11:00AM

Key Stage 2

Sophie Bevan   © Sussie Ahlburg

Sophie Bevan soprano; Allan Clayton tenor; Christopher Parkes horn; Aurora Orchestra; Brett Dean conductor

Wednesday 4 December 2019 7:30PM

Britten, Stephenson and Pärt

Thomas Hampson   © Jiyang Chen

Thomas Hampson baritone; Wolfram Rieger piano

Thursday 5 December 2019 7:30PM

Barber and Wolf

Thomas Hampson   © Jiyang Chen

Thomas Hampson Masterclass

Friday 6 December 2019 1:00PM

Stephen Hough   © Jiyang Chen

Stephen Hough piano; Michael Collins clarinet; Andrei Ioniţă cello

Friday 6 December 2019 7:30PM

Schumann, Frühling and Brahms

Nash Ensemble © K Leighton

Nash Ensemble

Saturday 7 December 2019 5:30PM

Schumann, Chopin, Schubert and Ries

Nash Ensemble © K Leighton

Nash Ensemble; Roderick Williams baritone

Saturday 7 December 2019 7:30PM

Beethoven, Rossini, Schubert and Schumann

Van Kuijk Quartet © Nikolaj Lund

Van Kuijk Quartet

Sunday 8 December 2019 11:30AM

Mozart and Brahms

Claire Booth   © Sven Arnstein

Claire Booth soprano; Susan Bickley mezzo-soprano; Nicky Spence tenor; Andrew Matthews-Owen piano

Sunday 8 December 2019 3:00PM

Jonathan Dove Birthday Concert

Thomas Oliemans   © Marco Borggreve

Thomas Oliemans baritone; Malcolm Martineau piano

Sunday 8 December 2019 7:30PM

Schumann, Gade and Brahms

Nicholas Angelich   © JF Leclercq

Nicholas Angelich piano

Monday 9 December 2019 1:00PM

Bach, Brahms and Beethoven

Eric Lu

Eric Lu piano

Monday 9 December 2019 7:30PM

Leeds Piano Competition 2018 Prizewinner Recital

Mario Häring   © Kaupo Kikkas

Mario Häring piano

Tuesday 10 December 2019 1:00PM

Leeds Piano Competition 2018 Prizewinner Recital

Quatuor Danel © Marco Borggreve

Quatuor Danel

Tuesday 10 December 2019 7:30PM

Shostakovich and Weinberg

Xinyuan Wang

Xinyuan Wang piano

Wednesday 11 December 2019 1:00PM

Leeds Piano Competition 2018 Prizewinner Recital

Improviso

Bechstein Sessions: Improviso

Wednesday 11 December 2019 6:15PM

Kevin Volans © José Pedro Salinas

Melvyn Tan piano; Calefax; Signum Quartet

Wednesday 11 December 2019 7:30PM

Kevin Volans’ 70th Birthday

Alice Coote   © Jiyang Chen

Alice Coote mezzo-soprano; Julius Drake piano

Thursday 12 December 2019 7:30PM

Take these songs I have sung to you, my love

L'Arpeggiata © Michael Uneffer

L'Arpeggiata; Christina Pluhar director, theorbo; Céline Scheen soprano; Benedetta Mazzucato mezzo-soprano; Vincenzo Capezzuto alto

Friday 13 December 2019 7:30PM

Far la ninnananna

Jakub Józef Orliński   © Jiyang Chen

Jakub Józef Orliński countertenor; Il Pomo d'Oro

Saturday 14 December 2019 7:30PM

Facce d’amore

Eggner Trio © Keith Saunders

Eggner Trio

Sunday 15 December 2019 11:30AM

Schumann and Ravel

Fretwork © Nick White

Fretwork; Helen Charlston mezzo-soprano

Sunday 15 December 2019 7:30PM

An Elizabethan Christmas

Elisabeth Kulman   © Stephan Polzer

Elisabeth Kulman mezzo-soprano; Eduard Kutrowatz piano

Monday 16 December 2019 1:00PM

Schubert, Liszt, Britten, Porter and Weill

Martin Fröst   © Sony

Martin Fröst clarinet; Roland Pöntinen piano

Monday 16 December 2019 7:30PM

French Beauties and Swedish Beasts

Les Talens Lyriques © cargocollective.com-vermeesch

Les Talens Lyriques; Christophe Rousset director

Tuesday 17 December 2019 7:30PM

Charpentier

Belcea Quartet © Marco Borggreve

Belcea Quartet

Wednesday 18 December 2019 7:30PM

Beethoven

Jonathan Biss   © Benjamin Ealovega

Jonathan Biss piano

Thursday 19 December 2019 7:30PM

Beethoven

Jonathan Biss   © Benjamin Ealovega

Exploring Beethoven’s Piano Sonatas with Jonathan Biss

Friday 20 December 2019 11:00AM

Belcea Quartet © Marco Borggreve

Belcea Quartet

Friday 20 December 2019 7:30PM

Beethoven

Ailish Tynan   © Benjamin Ealovega

Ailish Tynan soprano; Anna Huntley mezzo-soprano; Theodore Platt baritone; Graham Johnson piano

Saturday 21 December 2019 7:30PM

A Winter Birthday

Modigliani Quartet © Luc Braquet

Modigliani Quartet

Sunday 22 December 2019 11:30AM

Mozart and Tchaikovsky

Claron McFadden   © Erik de Jong

Claron McFadden soprano; Alexander Melnikov piano

Sunday 22 December 2019 7:30PM

Prokofiev, Cage, Berio and more

Isabelle Faust   © Felix Broede

Isabelle Faust & friends

Monday 23 December 2019 7:30PM

The Soldier’s Tale

Schumann Quartet © Kaupo Kikkas

Schumann Quartet

Friday 27 December 2019 7:30PM

Haydn, Shostakovich and Smetana

Jonathan Plowright   © Diane Shaw

Jonathan Plowright piano

Saturday 28 December 2019 7:30PM

Brahms plus Schumann

Sheku Kanneh-Mason and friends © Daniel Stroud

Sheku Kanneh-Mason cello

Sunday 29 December 2019 11:30AM

and friends

Tara Erraught   © Kristin Hoebermann

Tara Erraught mezzo-soprano; James Baillieu piano

Sunday 29 December 2019 7:30PM

Loewe, Mahler, Trad/Irish and Harty

Ensemble Marsyas © David Barbour

Ensemble Marsyas; Peter Whelan director; Katie Bray mezzo-soprano; Alec Frank-Gemmill horn; Joe Walters horn

Monday 30 December 2019 7:30PM

Baroque Hogmanay – Music from the Edinburgh Musical Society

Florilegium © Amit Lennon

Florilegium; Ashley Solomon director, flute; Rowan Pierce soprano; Bojan Čičić violin; David Blackadder trumpet

Tuesday 31 December 2019 7:00PM

JS Bach, CPE Bach and Giornovichi

The Endellion String Quartet © Eric Richmond

The Endellion String Quartet

Wednesday 12 February 2020 7:30PM

Beethoven, Bartók and Mendelssohn

Schools Concerts © Benjamin Ealovega

Schools Concert: Talking Drums

Thursday 13 February 2020 11:00AM

Key Stage 2

Schools Concert © James Berry

CAVATINA Schools Concert: Viola’s Time-Travelling Musical Adventures

Thursday 19 March 2020 11:00AM

Key Stage 1

The Endellion String Quartet © Eric Richmond

The Endellion String Quartet

Thursday 16 July 2020 7:30PM

Haydn, Bartók and Beethoven